Mieszkanie blisko centrum czy też dom pod miastem? Co wybrać?

nieruchomośćSektor nieruchomości rządzi się nietypowymi prawami i jednostki chcące osiedlić się na swoim muszą podejmować kłopotliwe decyzje. Nawet sama materia kredytu hipotecznego jest w stanie ludzi wykończyć psychicznie, a co dopiero wszystkie pozostałe problemy – począwszy od wyboru miejsca, na stosownym wykończeniu skończywszy.

Nie da się ukryć – nasze przyszłe lokum nigdy nie stanie się perfekcyjne. Dlaczego tak się dzieje? Między innymi chodzi o ceny mieszkań i swoistość branży nieruchomości. Jeśli pragniemy rezydować w centrum Warszawy lub Wrocławia – obok miejsca pracy oraz wszelkiego typu uciech – trzeba za to stosownie zapłacić i prawdopodobnie mało kogo będzie stać na lokum większe aniżeli 40 m. Jeżeli z kolei zależy nam na przestrzeni i ogrodzie – nie ma innej możliwości – trzeba się przeprowadzić poza miasto. No chyba że mamy miliony na koncie, jednakże mniemam, iż dużej części czytelników tegoż artykułu to raczej nie dotyczy 😉

To jednakże, iż nasze lokum nie stanie się idealne, nie oznacza, byśmy mieli porzucić starania. Dopilnujmy tego, by jak najdokładniej spełniało nasze oczekiwania. Przede wszystkim więc pożądane jest ustalić własne priorytety. Czy zależy nam bardziej na błyskawicznym dojeździe do roboty oraz wielkomiejskich rozrywkach? Czy może doceniamy ciszę oraz spokój, natomiast wolne popołudnie wolimy spędzać nie na bilardzie, a w ogródku przy grillu?

Mogłoby się wydawać, iż każdy wie dobrze, czego oczekuje. Nic w wyższym stopniu błędnego. Jak wiele to znam osób, jakie kupiły cztery kąty gdzieś na wygwizdowie i teraz nie robią niczego innego ponad narzekanie na korki dojazdowe do centrum, brak infrastruktury oraz długi czas dojazdu do pracy. Z drugiej strony znam też pary, jakie kupiły niewielkie lokum w śródmieściu i ciągle utyskują na brak przestrzeni. Decyzja o zakupie domu jest jedną z poważniejszych w życiu. Naprawdę pożądane byłoby ją odpowiednio rozważyć.

nowe mieszkanie
Nowe mieszkanie może być spełnieniem marzeń. Ale decyzję o kupnie trzeba dobrze przemyśleć.

Pamiętajmy także o sprawie urządzenia apartamentu bądź willi. Każdy spośród nas ma różne preferencje. Jedni lubią ogromną powierzchnię, inni nowoczesność. Być może nie potrzebujesz ogromnej willi, natomiast jedynie starczy Ci innowacyjna kuchnia, elegancka toaleta i salon z kominkiem na środku? A może wręcz przeciwnie – świetnie rezydujesz wśród starych sprzętów, lecz potrzebujesz przestrzeni jak i ogrodu, aby wychylić w nim popołudniową kawę. Warto się dodatkowo zastanowić np. nad kwestią docieplania. O ile cenimy ciepełko, lokal mieszkalny w apartamentowcu z ogrzewaniem miejskim stanie się korzystniejszym rozstrzygnięciem. Pomnijmy, iż rozległy dom trudno ogrzać i nie jest to zdanie tanie.

Następna sprawa to sam remont albo budowa. Bezsprzecznie niekiedy taniej jest wybudować dom na peryferiach niż kupić duże M w centrum. Ale potem należy takie lokum wyposażyć. Mając małą łazienkę i dwa pomieszczenia będzie to zdecydowanie tańsze niżeli w kontekście 250-metrowego domu.

Autentycznie sądzę, iż powinno się te wszystkie kwestie wnikliwie przemyśleć. Nie nabywajmy swojego wymarzonego lokum na zasadzie jakoś to będzie. To naprawdę istotna decyzja naszego życia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *