Jak mniej wydawać i uczyć tego dzieci? Część I

Gdy wolelibyśmy, aby nasze dziecko nie było kiedyś narażone kiedyś na problemy związane z nadmiernymi wydatkami, powinniśmy zadbać o właściwą edukację finansową. A że najlepsza nauka to naśladownictwo, powinniśmy zacząć od siebie i osobiście posiąść tę umiejętność – nie nie musi to być tak bardzo uciążliwe, jak się wydaje. Przeczytaj tych kilka rad, a stało się czymś naturalnym.

1. Zapisuj, na co wydajesz pieniądze i namawiaj do tego swoją latorośl

To po prawdzie najcięższa część, dlatego że zmierzyć się ze swoimi wadami. Nie jest miło zobaczyć, na jakie bzdury wydajemy nasze pieniądze. Ale dopiero zrozumienie tego pozwoli nam efektywnie oszczędzać. Określ trudne obszary i zacznij je ostrożnie rozwiązywać. Nie zabieraj się za wszystkie naraz! To może okazać się nader ciężkie i pozbawi cię zapału na długo. Niżej kilka podpowiedzi na kilka nietrudnych zmian:

Często kupujesz przegryzki i batoniki? Rób w domu lekkie słodkości i zagryzki. Wdzięczność okaże ci nie tylko portfel, ale i twoje ciało.Dużo wydajesz  na ubrania? Przejrzyj swoją szafę i sprawdź, czy czasem nie masz w niej perełek, o których już nie pamiętasz. Urządź wymianę ciuchów z koleżankami – dzięki temu pozbędziesz się części nienoszonych już ciuchów, a w zamian zdobędziesz nowe.

2. Rób listy swoich wydatków.

I mam na myśli nie tylko takie wysokie, jak wyjazd na dwutygodniowe wczasy na końcu świata czy nowe wyposażenie łazienki. Zacznij od jadłospisu. Rozpisuje go na co najmniej kilka dni, najlepiej na tydzień i przygotowuj listę zakupów na te konkretne posiłki. zaniechasz trwonić jadło i zmniejszysz wydatki, nie kupując bezrefleksyjnie. To samo dotyczy innych spraw: jeżeli dostrzeżesz, że niedługo, twoja kurtka zużyje się do reszty , pomyśl o tym z wyprzedzeniem i kup ją na przykład na wyprzedaży.

3. Naznacz swój cel.

To dobre rozwiązanie w przypadku maluchów. Gdy twój potomek wyobrazi sobie, jaka czeka go nagroda, z większą chęcią będzie oszczędzać pieniądze. To samo dotyczy dorosłych: wskazane jest co jakiś czas wizualizować sobie tę wycieczkę, na którą pojedziesz po jakimś czasie odkładania pieniędzy.
W przypadku dziecka warto także obiecać, że dodasz pewną część sumy do jego zakupu, jeżeli samo w wyznaczonym terminie odłoży np. dwie trzecie. Potraktuj to także jako docenienie za długi wysiłek, co będzie nauką systematyczności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *