Czy pisarze science fiction potrafią przewidywać przyszłość? Technologie rodem z literatury

Stylistyka science fiction odróżnia się od twórczości fantasy po największej części tym, że jej autorzy zwykle starają się pokazać względnie realistyczną wizję naszego świata w przyszłości. Nie uciekają się oni do czarów lub wizji nadziemskich, lecz do nauki oraz jej możliwego rozwoju. Co takiego przewidzieli wszyscy fantaści?

Elektryczność oraz komputery osobiste a prototypy science fiction

Dla wielu ludzi obfitym zaszokowaniem ma okazję okazać się to, iż już początkowi pisarze wchodzący w problematykę science fiction byli w stanie zaplanować przybliżony rozrost naszej techniki. Należałoby uwydatnić, że dzieła te powstawały ponad sto lat temu, gdy nawet przeciętny prąd elektryczny był uznawany za słabo dostępny luksus.

Dzisiaj sytuacja wygląda totalnie inaczej – przy teraźniejszych dokonaniach technicznych, wiele rzeczy, które niegdyś uznawano ledwo za wyrośnięte owoce wyobraźni autorów science fiction, są dla nas na wydobycie dłoni. Zaawansowane ogrzewanie energooszczędne, które opiera się na energii elektrycznej, to prawdopodobnie najbardziej opłacalny sposób na docieplenie własnego mieszkania. Tego typu energooszczędne ogrzewanie elektryczne to autentyczny przełom, przede wszystkim w porównaniu z archaicznymi kominkami.

Co więcej, prąd elektryczny znalazł swoje przełożenie także na motoryzację – stacje ładowania samochodów elektrycznych są dzisiaj dostępne na nieomalże każdym kroku, umożliwiając swobodną jazdę tymi pojazdami. Ładowanie samochodów elektrycznych jest łatwe, a także o wiele bardziej wydajne, aniżeli napędy spalinowe!

Rozum wizjonera w dziełach science fiction

Pisarze science fiction byli oraz dalej są szczególnym kręgiem wizjonerów. Szacunek należy się przede wszystkim tym twórcom, którzy swoje wyobrażenia popierają faktyczną wiedzą, starając się zaprojektować liczący się z faktami projekt rozwoju naszej techniki. Jest to dość długi oraz zagmatwany proces, lecz powoduje on, iż rzeczywistość oraz rozgrywająca się w nim opowieść wydają się znacznie o wiele bardziej autentyczne w własnym przekazie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *