Zawody, których zawsze będziemy potrzebować

Jest na świecie kilka zawodów, których będziemy wymagać, bez względu, na jakim etapie rozwoju będzie ludzkość. Niektóre znikną dzięki automatyzacji, ale nie zawsze automatyzacja będzie możliwa. Należy o tym pamiętać, kiedy nasze dziecko stoi przed wyborem swojej przyszłości zawodowej lub kiedy my sami rozważamy przebranżowienie. Które branże nigdy nie będą zautomatyzowane?

Branża funeralna

Można robić z tego żarty, ale tak właśnie jest. Domy organizujące pochówki będą świadczyć swe usługi zawsze. Nie da się zautomatyzować pogrzeby, gdyż poza samym grzebaniem zwłok w grę wchodzą rozliczne obrzędy, niezbędne bliskim zmarłego do przeżycia procesu żałoby. I choć teoretycznie mamy lepszą jakość życia, to przecież zaistniały nowotwory czy też cukrzyca jako choroba cywilizacyjna, a raz na jakiś czas powtarzają się pandemie. Nie będziemy żyć wiecznie i nie mamy innej możliwości.

Pracownicy opieki

No właśnie. Chociaż sztuka lekarska jest na coraz wyższym poziomie, to mamy do czynienia z innymi kwestiami – depresja lub cukrzyca jako choroba cywilizacyjna zbiera ogromne żniwo. I nie dotyczy to tylko sumy ofiar śmiertelnych, ale o potrzebę asystowania potrzebującym opieki. Zmienił nam się model rodziny, nie mieszkamy już wielopokoleniowo, a to znaczy, że osoby starsze i chore będą wymagały specjalistycznej asysty, tak aby opiekun dostrzegł na przykład spadek insuliny. Asystenci muszą mieć rozległą wiedzę, tak aby rozumieć, czym się różnią hipoglikemia i hiperglikemia – a następnie poprawnie zareagować. Teoretycznie tę informację nietrudno pozyskać, jednak w istocie nie wszyscy rozumieją, jak podawać insulinę i zapewnić najlepszą (to istotne!) opiekę chorej osobie. Powinno się także mieć wysoką odporność psychiczną, w takiej pracy obserwuje się dużo ludzkich dramatów.

Medycy

Powinniśmy także spodziewać się rozwoju sztuki lekarskiej. Będą dostępne lepsze technologie, ale nie zastąpią ludzi. Pen do insuliny niby może być zastąpiony bardziej zaawansowanym sprzętem, ale każdy sprzęt kiedyś przestaje działać. Tym samym bardzo ważni są ludzie, którzy te rzeczy obsługują i są w stanie podjąć reakcję na niepoprawność – i w ten sposób uratować komuś życie.

Niezbędne, ale czy dobrze opłacane?

Tu pojawia się kłopot. To zawody konkretne, na które zawsze będzie potrzeba. Tylko jak wygląda wynagrodzenie? To już problematyczne. Niestety, najważniejsze dla ludzi zawody ktoś zawsze powinien sprawować – zawsze ktoś odnajdzie w sobie „misję”, więc szefowie nie odczuwają zachęty, aby dobrze traktować pracowników. Oprócz tego pojawia się jeszcze kwestia tego, że choć są użyteczne, to same nie przynoszą zysków, które mogłyby zachęcać inwestorów. To znaczy, że w większości są to dziedziny niewystarczające finansowane. Ludzie mimo wszystko decydują się na taką pracę z poczucia misji i potrzeby serca – wszak nie wszyscy mają wiedzę, co to jest hiperglikemia i jak na nią zareagować. A ponieważ nie mamy okropnych braków kadrowych – to wypłaty nie są zwiększane.

Dobrze mieć tę wiedzę, gdy przyjdzie moment wyboru możliwego zawodu. Z jednej strony stabilność zatrudnienia i sensowne perspektywy, a z drugiej strony – niemożliwość zgromadzenia kapitału. Dla wielu może to być trudny wybór.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *