Inwestycja w duży ślub – czy to ma sens?

W ostatnim czasie mają miejsce liczne targi ślubne w różnych miastach w Polsce. To zrozumiałe, bo jeśli ktoś planuje ślub, to z dużym wyprzedzeniem musi wybrać wiele istotnych elementów. Tym więcej, im większe chce wyprawić wesele. No właśnie – czy duże wesele ma jeszcze rację bytu? Co roku wiele par staje przed tym dylematem, tworząc listę gości. Zapraszać wszystkich czy kierować się minimalizowaniem budżetu?

Duże wesele ma swoje zalety. Przede wszystkim pozwala uniknąć wybierania, kogo trzeba, a kogo nie da się zaprosić. Oznacza to, że istnieje spora szansa na to, że państwo młodzi będą bawić się ze wszystkimi osobami, które są dla nich ważne. Poza tym jeśli zaprosi się wszystkie ciotki bliższe i dalsze, to najpewniej nikt nie poczuje się urażony, że zaproszenia nie otrzymał. Pod kątem organizacyjnym bywa łatwiej uzyskać dobre oferty dla większej liczby gości. Wodzireje podkreślają natomiast, że na dużej imprezie bywa łatwiej rozruszać gości. Nawet jeśli ktoś nie będzie chciał brać udziału w zabawie, zniknie w tłumie chętnych i nie wpłynie znacząco na atmosferę zabawy. Na większej imprezie więcej się dzieje, więc i wspomnień pozostaje mnóstwo. Dużo gości na ślubie oznacza także, co tu dużo mówić, bogatszą pulę prezentów, co dla młodych może mieć znaczenie.

Jednak duże wesele ma też i wady. Najczęściej wymienianą są oczywiście konieczne koszty. Wprawdzie wyżej wspomniane prezenty rekompensują je zazwyczaj w dużej części, ale nie zawsze. Pod kątem organizacji duże wesele może nastręczać więcej problemów, na przykład transport gości na salę weselną. Jednocześnie fakt, że na zabawie będzie dużo ludzi, wcale nie musi znaczyć, że będą to sami bliscy państwa młodych i że to z nimi młodzi chcą się rzeczywiście spotkać przy stole. Jeśli duża liczba gości wynika np. z nacisków rodziców, może się okazać, że wesele przerodzi się w imprezę w zamkniętym gronie ciotek i pociotek. Nad taką liczbą ludzi ciężej też utrzymać kontrolę, zwłaszcza jeśli w grę wchodzi alkohol i zadawnione konflikty.

Zarówno plusy, jak i minusy warto bardzo dokładnie rozpatrzeć, biorąc pod lupę swoje potrzeby i potrzeby bliskich ludzi. Są sytuacje, w których lepiej z dużego wesela zrezygnować, ale jest też wiele sytuacji, kiedy będzie to doskonałe rozwiązanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *