Abonamenty medyczne w pracy jako dodatkowe świadczenia dla zatrudnionych

Dostępność usług medycznych w ramach NFZ w wielu przypadkach jest utrudniona, a na konsultację do poszczególnych specjalistów oczekuje się czasami wiele miesięcy. Stąd też wśród osób na etatach bardzo doceniane są pakiety medyczne w niepublicznych placówkach.

Niepubliczna opieka medyczna. Czy warto?

Szerokie grono etatowców zastanawia się, czy opłaca się korzystać z usług niepublicznych placówek medycznych, zwłaszcza że firmowe pakiety medyczne uznaje się za normę. Istotnym atutem tego rozwiązania jest fakt, że dostęp do większej części lekarzy oraz diagnostyki w niepublicznych placówkach zapewniony jest praktycznie natychmiast, podczas gdy w publicznych poradniach oczekuje na nie miesiącami.

Co więcej szerokie grono medyków świadczy swoją pracę tak samo w zakresie narodowego funduszu, jak również prywatnie, w związku z czym poziom konsultacji jest zbliżony w obu przypadkach. Co więcej idąc na niepubliczną konsultację, możemy oczekiwać poświęcenia nam większego zainteresowania. W publicznych gabinetach, z uwagi na dużą liczbę pacjentów rzadko jest to możliwe.

Czy pracodawca ma obowiązek zagwarantować niepubliczny pakiet medyczny?

Abonament medyczny dla podwładnych nie leży w obowiązku pracodawcy. Jest to bowiem ponadprogramowe świadczenie, wynikające z kondycji przedsiębiorstwa. Firma może całkowicie opłacać abonament medyczny bądź tylko go dofinansowywać. Osoby na etacie mają z reguły zapewnioną opcję wyboru dogodnego dla nich pakietu.

Opieka medyczna dla rodziny pracownika

Firma, która zapewnia swoim podwładnym niepubliczną opiekę medyczną, z reguły proponuje również opcję objęcia nią członków ich rodziny. Ze świadczeń może w takiej sytuacji korzystać partner i dzieci. Niezbędna jest tu ponadprogramowa, regularnie uiszczana opłata, aczkolwiek taka opcja o wiele lepiej kalkuluje się niż każdorazowe opłacanie niepublicznych konsultacji.

Bliscy pracownika mogą korzystać z tych samych świadczeń co on, bowiem wybiera się w takiej sytuacji jeden pakiet, rodzinny bądź partnerski. Niepubliczna opieka medyczna zapewnia większe poczucie bezpieczeństwa, zwłaszcza w obliczu ówczesnych realiów pandemicznych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *