Kolonizacja innych planet – marzenie czy realna możliwość?

Od odpowiednich kilku lat wizja podboju kosmosu zdaje się być coraz więcej czytelna także naturalna. Plany inwestorów również twórców są coraz bardziej dumne, a postęp technologiczny w bieżącej domenie przyspiesza z dnia na dzień. Aktualnie nie tylko rządy dużych państw, a także korporacje pragną skolonizować kosmos. W życie wchodzi jeszcze więcej programów połączonych z instalacją kolejnych stacji kosmicznych i stacji na Marsie. Jak wygląda obecnie sytuacja dotycząca kolonizacji tej wciąż do niedawna odległej planety?

Zupełnie niedawno okazało się, iż instytucje naukowe NASA, ESA, JAXA też CSA znowu zamierzają połączyć siły w projekcie budowy Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Inwestycja ma być zdolna do 2024 roku. To olbrzymia struktura, jaka będzie portem kosmicznym na orbicie Księżyca. Okazuje to, iż głowy różnych państw potrafią połączyć siły, aby przyspieszyć kolonizację kosmosu. Z kolejnej strony, coraz więcej prywatnych marek oraz miliarderów ma pomysł, aby skolonizować Marsa. Według doniesień, pewien z ogromnych koncernów zbrojeniowych chce zrealizować własną misję na tę Czerwoną Planetę.

Scenariusze są nadzwyczaj ambitne. Zakładają, że jeszcze przed 2028 rokiem, na Marsie ma stanąć załogowa stacja kosmiczna. Ów kamień milowy podczas kolonizacji, ma zarazem spełniać funkcję przenośnego laboratorium. Takie rozwiązanie skutecznie pomoże oraz przyspieszy proces gromadzenia informacji na temat planety. Specjaliści umieli by wykonywać testy na miejscu które zdecydowanie przyczyniłyby się do eksploracji oraz stworzenia nowych, potrzebnych technologii.

Koncern natomiast nie jest osamotniony w prywatnych ambitnych planach. Współpraca z NASA nadaje sprawie rozmachu. Pierwsi mieszkańcy stacji na Marsie planują się pojawić do 2030 roku. Cała rola ma opierać się o już sprawdzone dodatkowo działające rozwiązania. NASA ma zapewnić aktualnie osiągalne oraz użyteczne technologie. Wśród nich z najdzie się między innymi rakieta SLS. Nie zabraknie dodatkowo kapsuły Orion.

Koncern Lockheed Martin, już przedstawił statek Exoliner. To statek wielokrotnego użytku. Jego pierwotnym zadaniem miało być przynoszenie zaopatrzenia na ISS. Jak dotąd nie otrzymał jednakże prawa na taką rolę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *