Nowoczesne (i te starsze) technologie w samochodach

technologia w samochodachMotoryzacja to cały czas prężnie rozwijająca się dziedzina życia. Można pomyśleć, że wynaleziono już wszystko – w końcu od wielu już lat jeździmy bezpiecznymi, dopracowanymi autami, wyposażonymi w komputery pokładowe i wiele innych gadżetów. Cały czas wymyślane są kolejne udogodnienia, a wszystko po to, by komfort i bezpieczeństwo jazdy były jak największe.

Przede wszystkim wiele rozwiązań jest przydatnych dla osób, które mają problemy z parkowaniem. Czujniki cofania powoli odchodzą do lamusa, coraz popularniejsze robią się kamery, które pomagają w manewrach. To jeszcze nic – nowoczesne auta wyposażane są w systemy, które praktycznie parkują same. Coś, co do niedawna brzmiało jak science fiction, dziś jest jak najbardziej rzeczywistością.

Bardzo pożyteczne wydają się również wszelkie systemy poprawiające jakość i bezpieczeństwo jazdy. Dzięki licznym czujnikom nowoczesny samochód praktycznie sam trzyma się pasa ruchu, jak również zahamuje, jeśli odległość między kolejnym autem znacząco się zmniejszy. To dobre rozwiązanie – w końcu dużo stłuczek wynika z nieuwagi czy zagapienia się.

systemy bezpieczeństwa w samochodzie

Cała ta elektronika ma jednak jedną, zasadniczą wadę – lubi się psuć. Dawno minęły już czasy, kiedy to można było otworzyć maskę i przy użyciu śrubokręta, jeśli nie naprawić, to zdiagnozować problem. Z drugiej strony jednak – czy starsze samochody są takie bezawaryjne? Zdecydowanie nie. Weźmy pod uwagę chociażby popularne marki jak citroen czy peugeot. Każdy posiadacz takiego samochodu na pewno zetknął się z awarią tylnej belki. Niby dopracowane, proste, tanie w eksploatacji samochody. A jednak też regularnie się psują… Problem dotyczy zresztą większości samochodów produkcji francuskiej, również samochodów renault. Awaryjność pojazdów to jednak temat rzeka, tak naprawdę na osobny wpis.

Bardzo mi się podoba ten rozwój technologiczny. Niektórzy boją się tego, że maszyny coraz częściej „myślą” za nas. Ale czy to źle? Skoro dzięki temu możemy uniknąć wypadków, to jak najbardziej jestem zwolennikiem nowoczesnych technologii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *