Jak wykorzystywać w archeologii najnowsze technologie?

Fabryki, technologia, uniwersytety oraz cywilizacja – czy te obszary mogą mieć wspólne punkty? Oczywiście. Nowatorskie technologie wynikają z rozwoju w badaniach naukowych, a w tym samym czasie umożliwiają następujący rozwój. Na przykład – archeologii, która dostarcza społeczeństwu bezlik wiedzy o polskiej cywilizacji. I podpowiada idee na serie filmów przygodowych, przykładowo o Larze Croft.

Znacznym krokiem naprzód w dziedzinie archeologii są ekshumacje zwłok, nawet niewielkich szczątków. Przekopywanie kurhanów i wydobywanie szczątków, a potem ich ekshumacja przynosi nam bezmiar danych na temat przeszłości – i to nie zawsze tej szczególnie odległej. Ekshumacje zwłok wykonuje się nie jedynie na starożytnych cmentarzach, lecz także w grobach XX-wiecznych. Potrafimy poznać ogrom informacji o stanie zdrowia, częstych wtedy dolegliwościach, powodzie śmierci. Elementy wkładane do trumny to wiedza o gustach dawnych czasów oraz o obrzędach. Przewóz zwłok na dokładniejsze testy umożliwi także opisać budowę DNA oraz zrekonstruować powierzchowność zmarłych.

Więcej ciekawych informacji dotyczących temaki funeralnej znajdziesz klikając w ten link. Warto zajrzeć.

Ciężej ma się sprawa z tymi kulturami, u których były popularne kremacje. Ale nawet z takich mogił ciał spalanych na stosie albo w krematorium możemy wyczytać mnóstwo informacji powiązanych z kulturą. Forma pochówku daje nam nowości o zwyczajach, o wierzeniach. Kremacje nie niszczą także całości śladów – wciąż istnieje możliwość znalezienia DNA z niespopielonych cząstek kosteczek.

Zobacz też – https://www.styx.pl/

Progres badań naukowych pomaga postępowi technologii i przemysłu, a te z kolei wpływają na potencjał nauki. Im więcej zaś wiemy, tym więcej rozumiemy. Dodatkowo prace archeologów poddają bezmiar inspiracji twórcom filmów. Czyż to nie jest ekstra?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *