Lateks – nowoczesna technologia

Lateks to unikatowe tworzywo. Zdobywa się go z soku mlecznego, jaki pochodzi z kauczukowców. Teraz umiemy również wytwarzać sztuczny lateks, który też spełnia oczekiwania. Ten surowiec przeważnie kojarzy nam się z sex-shopami, ale jego możliwości użycia są znacznie większe i dużo bardziej uniwersalne. Tak naprawdę ten materiał przydaje się w każdym biznesie.

Bez wątpienia trzymasz w domowej apteczce rękawiczki lateksowe (ewentualnie – jeśli masz uczulenie na lateks – rękawiczki nitrylowe). Najczęściej wykorzystujemy je do domowych prac porządkowych bądź do różnych zabiegów higienicznych. No i bezsprzecznie jest wykorzystywany w przychodniach oraz przez tatuatorów i kosmetolożki. Wynika to z tego, że ten surowiec ma cechy antyalergiczne i antygrzybiczne. Jest więc doskonałą zaporą dla rozlicznych wirusów.

Jednak zastosowanie tego tworzywa to nie tylko rękawiczki medyczne. Z tej gumy, a szczegółowiej – z pianki lateksowej – wyrabia się materace. Nadają się głównie dla osobom z alergiami ze względu na wspomniane powyżej specyficzne cechy lateksu. Nie zbierają roztoczy, a do tego przyjmują kształt śpiącej osoby (podobną cechę mają również rękawiczki lateksowe – rozciągają się, po czym wracają do poprzedniego stanu). Z tej przyczyny materace lateksowe to bardzo dobry wybór.

Rękawice lateksowe lub materace z pianki ciągle nie zamykają możliwości przeznaczeń tego tworzywa. Lateks czy guma kauczukowa mogą być też wykorzystywane przy wytwarzaniu opon. Tak jest, tych z twego motocykla również. I nie tylko! Lateks wykorzystuje się również przy nakładaniu lakieru. Funkcjonuje całkiem jak lateksowe rękawiczki – chroni warstwę twego auta przed zewnętrznymi czynnikami, a w efekcie przed zniszczeniami.

No i ostatnie użycie na dziś (niemniej można wymieniać je bez końca!): ubrania. Legginsy lub spódnice z lateksu nie kojarzą nam się dziś tylko z porno, ale można je nosić również na co dzień. W szczególności widać to w wypadku stylistyki motocyklowej – przylegające jak rękawiczki lateksowe, błyszczące stroje doskonale się przedstawiają z tymi cudnymi pojazdami.

Mimo niewątpliwych zalet to tworzywo ma jedną wadę – istnieje ryzyko wystąpienia reakcji alergicznej. Ale nie stanowi to wielkiego problemu, dla alergików na lateks wytwarza się przykładowo rękawiczki nitrylowe, jakie mają podobne właściwości. Na szczęście alergia na lateks nie jest często spotykana i można maksymalnie stosować jego zalety.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *